Hasan Kutucu, 1943 yılında İzmir'in Mezarlıkbaşı semtinde küçük bir şekerci dükkanı ve dükkanın arka kısmında küçük bir ezme atölyesi ile işe başladı. İkinci Dünya Savaşının yokluk yıllarında toz şeker bulunamadığı için; kuru üzüm, incir ve ceviz kıyma makinelerinde çekilerek leblebi tozu ile ezme haline getiriliyor ve merdane ile açılarak, küçük küçük kesilip kağıtlara sarılıyordu.
 
      Ambalajların içine -gençleri ve çocukları cezp etmesi için- çeşitli ikramiyeler ve sinema biletleri konuyordu. Bu çalışmalar 1948'li yıllara kadar tüm hızıyla devam etti. 1948' den sonra Şadırvanaltı'nda ilk toptan satış yeri açıldı. Savaşın yokluk yıllar geçmiş, artık toz şeker de bulunmaya başlamıştı. Şekerlemeye de aşırı bir talep vardı.
 
      1950 yılında kurulan ilk imalathanede lokum ve akide şekeri üretilmeye başlandı. Ardından imalatçı firma 1955 yılında ilk kağıtlı şeker imalatını gerçekleştirdi. Bunu 1960'lı yıllarda Türkiye'de açılan ilk reçel imalathanesi izledi. Bir çok okulun, askeri kuruluşun, çeşitli otellerin ve Türk Hava Yolları'nın dökme reçel talebi karşılandı. 1965 yılında da tahin helvası imalatına başlandı. Üretilen bu ürünler Şadırvanaltı'ndaki toptan satış yerimiz vasıtasıyla tüm Anadolu'ya dağıtılıyordu. Satışlarımız sadece kendi metamız ile sınırlı kalmayıp, diğer üretici firmaların malları da toptan pazarlanıyordu.
 
      Geçmişten gelen bu tecrübeyi bir gelenek haline getirerek gelecek kuşakların hizmetine sunmak amacıyla bugünkü perakende satış dükkanımız 1973 yılında İzmir'in Kemeraltı semtinde hizmete girdi.Çikolata, lokum, şekerleme ve nikah şekeri çeşitlerinde kaliteli ürünü müşterilerimize ucuz fiyata sunarak bu anlayışımızı yeni kuşaklara devretmek ve geleceğe taşımak ilkesiyle Kemeraltı'nda hizmetlerimize devam ediyoruz.


 

 
Hasan Kutucu
Kurucumuz
 

 
Kemal Kutucu
(Kimya Mühendisi) - İşletme Sahibi
 

 
Hasan Kutucu
  TARİHÇEMİZ
  BASINDA BİZ
  İMAJ REKLAMLARI
 

Ana Sayfa | Hakkımızda |